Правил съм сравнителни тестове на единичния бикуад с двойния със спектрален анализатор и двойния си дава едни стабилни два децибела отгоре, макар и VSWR да е далеч от истината - на тази антена е доста трудно да се нацели VSWR-a ... почти няма как да се настрои, след като бъде сглобена. Въпреки всичко, като представяне за мен тази антена няма аналог.
Иначе за който не е запознат и започва да се занимава, би било полезно да знае, че:
- 3 dB в плюс удвояват мощността
- 6 dB в плюс удвояват дистанцията на приемане
- удвояването на мощността увеличава обхвата на приемане-предаване 1,5 пъти.
В моя случай на приемникът на управлението на количката слагам 5 dBi антена вместо стоковата, която е 1,5 - 2 dBi max. На предавателя слагам двоен бикуад, който е 11-12 dBi. По този начин печеля около 12-13 dB, което само по себе си би трябвало да увеличи обвхата около 4 пъти само с антените. Имам и 600 мВ бустер, което вдига мощността на предавателя от да кажем от 80-100 до над 600 мВ - шест пъти минимум. Удвояването на мощността увеличава дистанцията 1,5 пъти. Значи от 100 на 600 мв увеличаваме дистанцията минимум два, до максимум три пъти. Следователно с този сетъп съм увеличл обхвата на оригиналната апаратура с около минимум 8, до максимум 12 пъти. Ако обхватът на траксаската апаратура е до около 400м, то с този сетъп, при пряка видимост трябва да имам 3.2-4.8 км обхват. Тук всичко е от-до, защото променливите са много и не са точно известни.
Само искам да направя и едно уточнение - не съм RF, или електро инженер и съм напълно самоук. Понятията dB, dBm, dBi са ми малко мъгляви, макар да си мисля, че знам кое за какво се използва и какво значи. Поради това, моля специалистите да бъдат снизходителни, ако някъде вместо dBi съм написал dB и така нататък...