Точно както писах по горе:
От всенародната стрелба от стотици картечници и карабини в жилищните райони на милионните градове има малко смисъл, но прилична вреда - почти невъзможно е да се унищожи „Геран“ във въздуха, но напълно възможно да се повредят кормилата, така че да пада върху жилищна сграда. Петдесет килограма експлозиви са много, горе-долу толкова в 100-килограмова бомба ФАБ-100.
Зенитните ракети са неефективни срещу „Геран“. "Въздушните мотопеди" са изработени от въглеродни влакна и радарите ги виждат зле. И размерът е толкова скромен, че може да бъде объркан с птица.
И ако този дрон камикадзе започне да изписва осмици при приближаване до целта, тогава старите локатори изобщо няма да го засекат. Да стреляш например с ракета С-300 по такова нещо е спиращо дъха прахосничество. Има и ракети с инфрачервено насочване.
Но топлинната следа от дрона е много малка и липсва контраст - също е трудно да се удари с такава ракета. Можете да стреляте визуално, както казват зенитчиците: "през оптичния канал".
Системата за противовъздушна отбрана „Оса“ се справя добре с това. Но от въоръжените сили на Украйна са останали малко, всички са на фронта и не можете да стреляте през нощта. Но не е само това. Почти всяка управляема ракета е в пъти по-скъпа от тези джаджи.
Срещу евтини, бавно движещи се дронове са ефективни добрите стари скорострелни зенитни оръдия - всякакви "адски вършачки": "Шилка", "Тунгуска" и други "Гепарди". Украйна обаче също няма достатъчно такива оръдия: останаха само няколко „Тунгуска“, тъй като ремонтните комплекти се произвеждат в Русия.
„Шилка“ са извадени от склад, но радарите им са изгнили, така че може да се стреля само визуално. Германия обещаха 30 „Гепард“. Стрелбата, отново, за директна защита на обекти ще трябва да бъде по плоски траектории точно над жилищни сгради, а това са стотици и дори хиляди малки, но доста смъртоносни снаряди при отразяването на една атака.
Основната надежда в борбата със снарядите във въоръжените сили на Украйна е радиоелектронната борба. Факт е, че "въздушните мотопеди" се ръководят от ГЛОНАСС и други глобални навигационни системи.
Сигналът за геолокация е много чувствителен към смущения. Както пишат, по време на втората война в Ирак през 2003 г., водена от Съединените щати, на негова територия бяха инсталирани няколко доста мощни предавателя за заглушаване на сателитен сигнал.
В резултат на работата си американците загубиха значителен брой крилати ракети през първите три дни - толкова много, че обстрелът трябваше да бъде спрян, докато предавателите не бъдат унищожени.
Според белоруските експерти в такава ситуация е по-добре отбраняващата се страна да има предаватели с по-малка мощност, но разпределени по територията в голям брой.
Хубави дрончета са.

Да се радват Украинците че зимата все още е милостива.
А ние все още имаме от тези стари зенитни оръдия и то в доста бройки.Незнам как сме пропуснали да си ги нарежем и тях за желязо.

Сега сигурно ще заминат за Украйна.