Искам да си направя сам квадрокоптер

Svilen

Потребител
Здравейте!
Видях,че има няколко подобни теми,но реших да направя своя,тъй като не съм наясно,в този форум прието ли е да се пише в темите на други колеги.
Наясно съм,че задачата не е лесна и евтина :),но си мисля,че ако се отзовете на молбата ми за помощ,бих могъл да се справя.
Ако проявите интерес,ще напиша какво долу- горе ми се върти в главата като идея и лека по-лека ще пристъпя към изпълнението на "проекта". :)
 
Напиши към какъв клас си се ориентирал. Имаш ли някакви части или започваш от нулата? Имаш ли опит с радиоуправляеми модели и знаеш ли принципите на работа на мотор, спийдконтролер, предавател, приемник? Имаш ли опит в запояването? Като цяло какво искаш да постигнеш?
 
Здравей Свилене, правилно си се ориентирал да отвориш нова тема - понеже това е нов проект. Като начало те съветвам да си определиш бюдежта за проекта, и дали имаш необходимите неща за стартиране. За да направиш коптер ти трябва следното оборудване:

  • Предавател и приемник - поне 6 канала.
  • LiPo Батерия и зарядно за нея.
  • Мотори + Спийд контролери за коптер - бройка според модела който си харесал - 3, 4 6 ?
  • Рамка - може да си я направиш сам от дърво примерно или алуминий, или да купиш нова.
  • Поялник + аксесоари за него като тинол, гъбички и т.н.
  • Мултицет за измерване на напрежение и съпротивление
  • Полетен контролер - според вида на коптера който ще правиш.

Има различни видове коптери - големи за заснимане, малки за рейсинг , или някакви за кеф :) - от теб зависи да определиш какъв искаш да си направиш.
 
Ами коптера ще е за кеф най- общо казано.Но според мен един от аспектите на кефа е заснемането-така,че ще трябва да снима.
Опитът ми в моделизма е нула,така че ще питам много :)
Мисля си,че нещата трябва да станат на два етапа.Първо машинката трябва да почне да лети,а след това да почне да снима и да се добавят глезотийки от сорта на GPS и т.н.
За това трябва да се направи така,че да позволява извършването на ъпгрейди след време.
Като приоритет мога да посоча възможността да виси на едно място максимално стабилно.Не знам много ли е,малко ли е,но си мисля,че 15 минути във въздуха ще ми е достатъчно.
Като за начало искам да избера рамка.Разглеждах разни модели в Хобикинг-смятам,че трябва да е с 60-65 см .разстояние между двигателите.
Гледам,че има сгъваеми рамки-удачно ли е да взема такава или е по- добре несгъваема?
 
Последна промяна:
Каквато на теб ти харесва - зависи с какво ще го пренасяш до мястото на летене - ако имаш голяма кола :) нямаш грижи с размера. Моят съвет е почни с нещо по елементарно - даже може да е с летвички рамката, да натрупаш екипировката и опита. Дрон с тоя размер ще излезе доста скъп.
 
Всичко над 350мм за първи коптер не е нааай-добрата идея :-D Разбира се някога и аз точно това направих, но нямаше и кой да ми каже нищо по въпроса. Та няма нищо грешно в това да почнеш с една торба хобикинг части и после да ги изхвърлиш, натрупал ценен опит, но ако искаш да си от по-умните хора в този свят, които могат да се учат от грешките на другите, може да решиш да пропуснеш тази стъпка.
Ето какво бих направил сега ако бях теб:
Намираш си човек, който по твоите критерии вече е постигнал това което искаш. Хващаш го и... го питаш :-) да, той най-вероятно ще е повече от щастлив да ти даде съвсем безплатно своя опит, даже ще е щастлив, че ще има с кой да си говори на любимата си тема.
Мини по неговите стъпки, не откривай сам топлата вода (ще ти подскажа - тя вече е открита :-)). Така ще спестиш много пари от скапани части (няма по-подходящо място от хобикинг за тях), ще изгориш по-малко неща в процеса (и опитните в тази сфера думкаме части през цялото време, всеки греши) и шансът нещата да вземат да се получат ще е доста по-голям.
 
Да,така е,но няма как да си намеря човек който е на ти с материята/всъщност дори не познавам хора имащи дронове/,за това се регистрирах в този форум.
А реших да започна с голям дрон,поради простата причина,че така или иначе ще се стигне до него....винаги така се получава ... т.е. целта е да се спестят средства прескачайки няколко етапа от развитието си :)
Мисля си,че дали е голям,дали е малък-принципът на изграждането на коптера би трябвало да е един и същ.Разлика ще има само в параметрите на двигатели,витла,стабилизатори на напрежение ....и в цената им разбира се.А за правилния им избор разбира се ще разчитам на вас във форума,тъй като нямам необходимите познания да го направя сам.

Големи неясноти имам и в областта на управлението.Например,интересно ми е как става предаването на картина от дрон в реално време на смартфон ?

Относно магазините за закупуване на части-бихте ли споделили вие от къде купувате?
 
...А реших да започна с голям дрон,поради простата причина,че така или иначе ще се стигне до него....винаги така се получава ... т.е. целта е да се спестят средства прескачайки няколко етапа от развитието си :)
Мисля си,че дали е голям,дали е малък-принципът на изграждането на коптера би трябвало да е един и същ.Разлика ще има само в параметрите на двигатели,витла,стабилизатори на напрежение ....и в цената им разбира се.
А за правилния им избор разбира се ще разчитам на вас във форума,тъй като нямам необходимите познания да го направя сам.

Големи неясноти имам и в областта на управлението.Например,интересно ми е как става предаването на картина от дрон в реално време на смартфон ?

Относно магазините за закупуване на части-бихте ли споделили вие от къде купувате?

Колегите вече са те насочили като за начало.
Хубаво е еднозначно да си наясно със следното - ако мислиш че ще спестиш средства спрямо фабрична машина от подобен клас (особено ако искаш да снима хубаво), това просто го забрави.
Приеми че твоя дрон ще е поне 2-3 пъти по-скъп от една купена машина, като вероятно ще и отстъпва по доста показатели. Това е все е едно да решиш да си измайсториш един смартфон, за да ти излезе по-евтино. Така че, ако идеята да си направиш дрон е от икономически подбуди - то просто не се надявай да спестиш пари. Има смисъл само ако имаш желание да научеш нещо и ти доставя удоволствие да майсториш, като в процеса си плащаш за кефа. Прочети този жив пример на подобно начинание, за да си по-подготвен психически и финансово.

Успех в начинението, ще помагаме с каквото можем :).
 
Не ме разбрахте правилно.Като казвам икономия,нямам предвид,че сглобения от мен дрон ще е по- евтин от фабричния.Имам предвид,че голямата машина ще може да виси по- стабилно във въздуха от малката/ако е направена както трябва де/. Ако започна с малък модел,дори и да успея да го направя както трябва,няма да успея да избегна ограниченията които произлизат от размера и теглото му и в крайна сметка няма да съм доволен.Ще остане в "архива" заедно със средствата които съм вложил в него....та това искам да икономисам.
А темата я създадох с идеята да споделите опита си и по този начин да пропусна по- голямата част от разочарованията при самостоятелното сглобяване на коптер.
Например сега разглеждам радио оборудването.
Има модели с 8 канала,поддържат телеметрия -на книга всичко е много хубаво.И тук очаквам да споделите с мен впечатления от различните модели-примерно дадения модел е с много екстри,но да речем сигналът му често пропада,не го взимай.Или пък този модел е само 6 канален,но ще знаеш,че никога няма да ти пропадне връзката.
Относно готовите коптери-голям фен съм на марката Xiaomi и като излезе моделът им Mi Drone почти се бях навил да го взема.Но тръпката да си направиш нещо сам,дори не толкова добро е по- силна от симпатията ми към Xiaomi :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=379&v=DB_-nXINO8s
 
Последна промяна:
Рамка
http://copter.bg/bg/sglobyaemi-komplekti/88-dji-spreading-wings-s900.html
Мотори
http://copter.bg/bg/sglobyaemi-komplekti/90-dji-e600-hexa.html
Полетен контролер
http://copter.bg/bg/sglobyaemi-komplekti/54-dji-a2-letatelen-kontroler.html
Дистанционно
http://copter.bg/bg/upravleniya-i-nazemni-stancii/57-frsky-x9d-24ghz-distancionno-upravlenie.html
Батерии 300 400 лева
Камера го про Блек или ДСЛР апарат 600 лева
Гимбъл 400 500 лева
Зарядно 100 лева най евтиното
7000 лева и ще имаш стабилно голямо дето ти ще си си го сглобил и ще снима може би като това
http://copter.bg/bg/46-dronove-dji-mavic

Виж какво са ти казали колегите.Досега разбрах че ти им даваш съвети кое лети и кое не.Xiomito e едно от многото китайски със що годе качество марки но си влиза в графата BANGGOOD.
Eвтиния вариянт, който също не е евтин са части от хобикинг автопилот APM или Пиксхоук с 900 функции и 900 причини да пада отново и отново и накрая излиза горе долу че и малко повече от гореописаните модели.
Колкото до малкият модел, това е с размери малко по голямо от апаратурата.

Аз не намирам проблеми в стабилността.
Нещата при дроновете се развиват с часове и ако не следиш историята имаш огромна вероятност да платиш МНОГО пари за нещо МНОГО старо, има доста примери за това.Помисли за какво ще ти трябва наистина, защото удоволствието от сроенето е до към 4-тия краш.После става мъка и то скъпа мъка.
 
Не ме разбрахте правилно.Като казвам икономия,нямам предвид,че сглобения от мен дрон ще е по- евтин от фабричния.Имам предвид,че голямата машина ще може да виси по- стабилно във въздуха от малката/ако е направена както трябва де/. Ако започна с малък модел,дори и да успея да го направя както трябва,няма да успея да избегна ограниченията които произлизат от размера и теглото му и в крайна сметка няма да съм доволен.Ще остане в "архива" заедно със средствата които съм вложил в него....та това искам да икономисам.
А темата я създадох с идеята да споделите опита си и по този начин да пропусна по- голямата част от разочарованията при самостоятелното сглобяване на коптер.
Например сега разглеждам радио оборудването.
Има модели с 8 канала,поддържат телеметрия -на книга всичко е много хубаво.И тук очаквам да споделите с мен впечатления от различните модели-примерно дадения модел е с много екстри,но да речем сигналът му често пропада,не го взимай.Или пък този модел е само 6 канален,но ще знаеш,че никога няма да ти пропадне връзката.
Относно готовите коптери-голям фен съм на марката Xiaomi и като излезе моделът им Mi Drone почти се бях навил да го взема.Но тръпката да си направиш нещо сам,дори не толкова добро е по- силна от симпатията ми към Xiaomi :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=379&v=DB_-nXINO8s

напротив - разбрахме те, но ти не ни разбра :)

Почни с малък дрон както ти е написал Rust, в началото той няма да има нито GPS, нито люлка. Просто ще бъде дрон и няма да виси на едно място без да го пипаш :). Не забравяй че трябва да се научиш и да го летиш. Пътя който трябва да извървиш е дълъг и трябва да се учиш по него. Приеми го като маратон, а не като скок височина както си го представяш сега. Големия дрон изобщо не е на същия принцип като малкия, и няма да спестиш изобщо пари ако почнеш с голям, напротив ще се набуташ яко и нищо няма да стане и да литне.

Относно магазините , имаш ли банкови карти , пазарувал ли си online от чужбина или можеш само от БГ ?
 
Ще опитам да сумирам какво рабрах аз, погледнато отстрани може да даде свежа яснота и на теб:
1) Искаш да пропуснеш етапите на развитие (хмм, какво ли се случва ако ни дадат... изтребител да кажем, така наготово, без пари даже... да си го караме уикендите примерно)
2) Сам казваш, че нищо не разбираш, но за сметка на това не познаваш никой, който разбира нещо.
3) По този повод се регистрираш в този форум (съвсем логично), но от друга страна все още искаш да направиш нещо различно от това, което получаваш като съвет от хора, които се очаква да са имали вече опит в същата ситуация.
Принципно, ако смяташ да направиш каквото си решил така и така, няма голям смисъл да питаш по форуми.

Ако искаш да си снимаш - готовите дрони както казаха колегите са най-малък трън в г*за. Подходящи са за всеки, който не се интересува от дрони, летене, управление и т.н. и са голямо облекчение да се наслаждаваш на заснетото, вместо да се чудиш защо 2 от моторите ти се въртят по-бързо без да си сложил перки примерно.
Ако пък те кефи 2рата част, има 100 магазина и 9000 части, от които можеш да се опиташ да си създадеш нещо сам. Ще стане ли от първия път - не :) Ще счупиш ли доста неща - да. Има ли кеф в цялото нещо? - огромен, ако обичаш да летиш и никакъв ако целта ти е да си правиш снимки отгоре :)
Защо никой няма да ти препоръча голяма машина за начало? - защото в по-добрия случай ще счупиш нея още в началото, а в по-лошия ще пострада и чуждо имущество заедно с това. И не, нито лети по-стабилно, нито ще ти върши по-добра работа. Всички се опитват да направят нещата по-малки, не по-големи :)
 
Съвети не съм давал на никого,напротив-търся такива!
Смятам,че по- голямата машина ще и е по- лесно да е по стабилна и от това следва желанието ми дрона да е с по- голяма рамка,витла и т.н..... и точно за това съм тук,да кажете така е или не,представата ти е грешна,нещата стоят по друг начин.
Финансовия разчет също не е за пренебрегване,за което много благодаря......но ми действа доста подтискащо :)
 
Гледа ли клипа по-горе на DJI Mavic. Мен ми се струва достатъчно стабилен. Побира се в джоб. Рейсинг дроните, които нямат нито gps, често дори се карат с изключена стабилизация (auto-level) пердашат зверски във вятър (щом се интересуваш от дрони бих се изненадал ако не си гледал клипчета на какво са способни), на които не ти се стои навън даже...и са още по-малки.
Всеки дефинира "стабилен" по-различен начин. За един това е да може да стои на едно място, за друг да не помръдва при по-ектремни движения и да прави само това, което му казваш... но и в 2та случая малките се справят по-добре.
 
За да изчистим нещата от самото начало, отговори си по поне на следните 2 въпроса, аз ще ти помогна с малък коментар:
1. Какъв би бил бюджет, който не ти действа подтискащо - като първоначална сума, и месечни суми в последствие? Ако ти се върти 3 цифрена сума в главата, поне за първата част, няма да се получат нещата.
1. Каква е крайната ти цел? - дрон който лети добре - разбирай стабилно, надеждно, евентуално изпълнява мисии, т.н. или е платформа за камера и прави уникално видео? Ако е по-скоро второто, то не си струва.
 
Преди бях споменал-желая дрона да може да виси във въздуха неподвижно,колкото се може по- стабилно.
Целта ми е в първият етап машината да полети, и ако лети стабилно и надеждно,тогава може да се пристъпи към оборудването и с видео апаратура,GPS .За това искам конструкцията да има възможност за добавяне на нови възможности,но това да не е свързано с изхвърляне на наличните части,а само с добавяне на нови...не знам до колко е възможно това :) Всъщност това ми харесва -да може човек от време на време да си бърника машината и да променя-добавя някои неща по нея. Готовите модели безспорно са много добри,правени са от инженери с много опит ,но без да съм имал такъв дрон,съм убеден,че там няма оставено място за "творчество" :)
Възможно е да спра до първия етап,дали заради неудачни полети,дали заради прекомерни разходи...но така или иначе съм се навил много да го направя.
Бюджетът който ще заделя за първия етап е около 1500 -1600 лева-радио оборудване,рамка,двигатели,витла,батерия,летателен контролер,стабилизатор/и на напрежение.
Въпросът е така да са подбрани,че да могат да обезпечат стабилен полет и след време,когато теглото на дрона евентуално ще се повиши заради видео апаратурата и заради по- голяма батерия.

Изпълнението на мисии също е голяма "зарибявка".Но нямам представа дали тази функция е заложена първоначално в летателния контролер или има възможност в последствие да се добавят елементи които
 
Преди бях споменал-желая дрона да може да виси във въздуха неподвижно,колкото се може по- стабилно.
Още първото ти изискване e възможно най-сложното - предполага сложен полетен контролер който ползва като минимум барометър + GPS.
Предлагам за начало да се откажеш от частта "виси неподвижно" и да наблегнеш изцяло на "лети стабилно".
 
Последна промяна:
Още първото ти изискване e възможно най-сложното - предполага сложен полетен контролер който ползва като минимум барометър + GPS.
Предлагам за начало да се откажеш от частта "виси неподвижно" и да наблегнеш изцяло на "лети стабилно".
Naza M lite би ли свършила работа?
 
Naza M lite би ли свършила работа?
Ще свърши работа, но прегледай също тази тема, както и темата на Rust за Naze32. Някои от тези контролери са почти без пари, а работят много надеждно и се настройват много лесно през Betaflight.
 
Разгледах темите за Naze.Интересно ми стана това с имената .....кой кого имитира ?
Изкушавам се да си взема DJI Naza-M Lite гледам,че се продават комплекти с включен копмас,GPS,PUM модул. http://www.ebay.com/itm/DJI-Naza-M-...358881?hash=item3f6620b3e1:g:Dt4AAOSwzJ5Xenh7
Реших и да понамаля размера на рамката-500мм :)
Преди да поръчам,искам още веднъж да попитам-ще сгреша ли или съм на прав път?
 
Back
Нагоре